Strój Spiski (odmiany kacwińskiej) – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Strój Spiski (odmiany kacwińskiej)

strój kobiecy /panna/: biała koszula z krótkimi do łokcia, bufiastymi rękawkami, przewiązanymi czerwoną wstążeczką, pod szyją stójka z wąziutką koronką, guziczek. Gorset obcisły w kolorze najczęściej ciemnoczerwonym, z białym zdobieniem wokół dekoltu i rękawów, w postaci tzw. "ślimaczków", tutaj zastąpionych krepinką, która dobrze imituje wzór oryginalny, niemożliwy do zastosowania w tak małym rozmiarze. Spódnica w kwiaty tzw. tybetowa, tło może być czerwone, szafirowe, białe lub zielone. Zapaska /fartuch/ z białego płótna, u dołu 3 zaszewki, obszyty dookoła białą, bawełnianą koronką, zakładany na gorset, z tyłu zawiązany na dużą kokardę. Na nogach wysokie do kolan , wciągane czarne buty, wykończone u góry czerwonym paskiem / widać tu wpływy pogranicznych kultur/, włosy zaplecione w dwa warkocze, z wplecioną od połowy warkocza czerwoną wstążką.

strój męski: biała koszula, sukienne kremowo-białe portki, wpuszczone do wysokich, czarnych butów z charakterystycznym wycięciem z przodu pod kolanem. Portki ozdobione wyhaftowaną parzenicą w dwóch kolorach - czerwonym i szafirowym oraz czerwonym naszyciem na szwie bocznym. Najbardziej rozpoznawalnym elementem stroju męskiego odmiany kacwińskiej są: kapelusz z mocno odwiniętym do góry rondem, na wzór węgierski, z przewiązaną, dłuższą, czerwoną wstążką spływającą do ramion oraz zielony "lajbik", czyli kamizelka do bioder, ozdobiona w ściśle określony sposób, z metalowymi guzikami, chwostami w kolorze żółto-czerwonym. powrót

cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej