Para w Stroju Lachów Śląskich z okolic Bielska-Białej – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Para w Stroju Lachów Śląskich z okolic Bielska-Białej

strój kobiecy: najbardziej charakterystycznym elementem kobiecego stroju śląskiego jest jakla, czyli dość długa bluza w kolorach najczęściej ciemnych, wypuszczona luźno na długość do kostek spódnicą (kolor brązowy, czarny, granatowy). Jakla ma bufiaste w ramionach rękawy, zwężające się ku nadgarstkowi. Zapięcie jakli jest asymetryczne, później zmienia się w zapięcie umieszczone na środku przodów. Jakla ozdobiona jest naszytymi ukośnie szlaczkami, którymi wykończone są także brzegi zapięcia, dół jakli i rękawy. Fartuch jest przeważnie biały lub w pionowe paseczki w kolorach biało-niebieskim, biało-żółtawym. Na głowie kobiety nosiły białe chustki obszyte koronką i zawiązane pod brodę. Włosy czesały gładko i zaplatały w jeden warkocz z tyłu. W chłodniejsze dni kobiety zarzucały na ramiona chusty, bardzo często kraciaste.

strój męski: mężczyźni z okolic Bielska noszą czarne sukienne spodnie wpuszczane do wysokich butów z cholewami, biała koszulę, "kamizol" zapiętą na metalowe błyszczące guziki, spencer z rękawami niezapięty oraz czarny, długi płaszcz z peleryną. Pod szyją zawiązana czerwona chustka, na głowie czarny kapelusz ze stożkowatą główką i małym rondem. Jest to oczywiście strój "od święta". "Na bez tydzień" mężczyzna zdzierał podniszczone, stare, byle jakie ubrania. powrót

cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej