Strój Zamojski (mężatka) – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Strój Zamojski (mężatka)

Strój mężatki przedstawiony na zdjęciu różni się jedynie nakryciem głowy. Podczas gdy dziewczęta chodziły zawsze z odkrytą głową, mężatki zwyczajowo nosiły różne czepki, chustki itd. W tym wypadku jest to czepek tzw. "skośniak" czyli nakrycie głowy składające się z "obiecainki" (obręcz w kształcie elipsy), obciągniętej kawałkiem tybetowej chustki zawiązanej na węzeł z tyłu głowy.

Strój męski. Biała koszula, pod szyją zawiązana czerwoną wstążeczką, wpuszczana w spodnie białe, płócienne latem, sukienne ciemne zimę, sukmana z brązowego sukna, obszyta czerwono-szafirowym zdobieniem /przody, mankiety, kieszenie/. Na głowie czapka magierka w kształcie okrągłego walca z wrabianym szafirowo-czerwonym wzorkiem. Buty czarne, wysokie. Męski strój zamojski wyszedł z powszechnego użycia z początkiem XX wieku, ale przetrwał w społecznej pamięci dzięki słynnej Orkiestrze Włościańskiej Karola Namysłowskiego i jej licznych występach w tym właśnie stroju. powrót

cena: 111.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej